güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 6 min 6 ay

Türkiye İMSAD, yapı bölümü ve iktisat etrafları tarafından dikkatle izlenen aylık kesim raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Mart 2021 Bölüm Raporu’na nazaran, inşaat gereçleri sanayi üretimi, yeni yılın birinci ayında geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 17,8 arttı. 2020 yılını 2019’a nazaran üretimde yüzde 9,1 büyüyerek kapatan inşaat gereçleri endüstrisi, geçen yılın son çeyreğinde yaşanan yüksek üretim artışını yeni yılın birinci ayında da sürdürdü.

İnşaat gereci dalının çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan ‘Mart 2021 Dal Raporu’nda şu tespitler yer aldı: İnşaat gereçleri sanayi üretimi yeni yılın birinci ayında, geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 17,8 arttı. Böylelikle geçen yılın son çeyreğinde yaşanan yüksek üretim artışı ocak ayında da devam etti. Üretimde 2020 yılı son çeyreğinde bir evvelki yılın son çeyreğine nazaran gerçekleşen yüzde 19 yükselişte içeride mevcut inşaat işlerindeki canlanma ve dış pazarlardaki talep artışı tesirli oldu. 2021 yılının ocak ayında yaşanan emsal taleplerin tesirleri, üretim artışını destekledi.

2021 yılının ocak ayında 22 alt dalın 21’inde üretim 2020 yılı ocak ayına nazaran arttı. 2021 Ocak ayında 18 alt dalda üretim birebir vakitte çift haneli ve yüksek oranlar ile gerçekleşti. En yüksek üretim artışı yüzde 76,8 ile tuğla ve kiremit dalında oldu. Seramik kaplama gereçleri üretimi yüzde 33,8, ısıtma ve soğutma donanımları üretimi yüzde 32,6, çimento ve betondan eşya yüzde 32 büyüdü. Hazır beton üretimi ve çimento üretimi ocak ayında yüzde 23,1 yükseldi.

Kilit ve donanım eşyaları üretimi yüzde 30,6, birleştirilmiş parke yer döşemeleri üretimi yüzde 29,9 ve ahşap inşaat gereçleri üretimi ise yüzde 27,2 arttı. Demir çelikten çubuk ve profiller üretimi yüzde 14,7, demir çelik inşaat eserleri üretimi yüzde 13,2 büyüme gösterdi. 2021 yılı ocak ayında, üretiminde gerileme yaşanan tek alt kesim yüzde 5,5 ile inşaat camları oldu.

Ocak ayında inşaat materyalleri ihracatı yüzde 3,7 arttı

2021 yılının ocak ayında inşaat materyalleri ihracatı geçen yılın ocak ayına nazaran yüzde 3,7 arttı ve 1,82 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın ikinci yarısında başlayan ihracattaki büyüme yeni yılın birinci ayında devam etti. Avrupa başta olmak üzere pazarlarımızda Covid-19 salgını sonrası yılın ikinci çeyreğinden itibaren beklenen canlanmadan ötürü siparişler ocak ayında da yüksek ihracat yapılmasını sağladı. İhracatın önümüzdeki aylarda aşılama iyimserliğinden olumlu etkilenmesi, yeni kapatmaların ise sınırlayıcı tesirinin olması bekleniyor.

İthalat ocak ayında 616 milyon dolar olarak gerçekleşti

2021 yılı ocak ayında inşaat materyalleri ithalatı geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 11,5 artarak 616 milyon dolar oldu. İthalat geçen yılın haziran ayından itibaren büyüme göstermeye devam ediyor. İnşaat bölümünde devam eden işlerin hızlanması ithalatı destekledi. Ocak ayında döviz kurlarının izafî olarak düşük kalması da ithalatı özendirdi. İthalatın, yükselen faizler sonrası inşaat işlerindeki muhtemel yavaşlama ile önümüzdeki aylarda durağanlaşacağı öngörülüyor.

İnşaat dalında büyüme yılın ikinci yarısında bekleniyor

İnşaat bölümü 2021 yılına bir evvelki yıldan gelen likidite imkanları ile nispi olarak rahat girdi. 2020 yılında genişleyen kredi imkanları ve konut satışları inşaat dalını destekledi. 2021 yılının birinci çeyreğinde sıkı para siyaseti ve yüksek faiz oranlarının yavaşlatıcı tesirleri oldu. İkinci çeyrekte ise salgının üçüncü dalgası ve kısıtlamaların bölümü olumsuz etkileyeceği, bu çerçevede inşaat dalında büyümeye geçişin, yılın ikinci yarısında başlayacağı öngörülüyor. Aşılamanın olumlu sonuçları ve faizlerde gerileme beklentilerinin gerçekleşmesi halinde yılın ikinci yarısında inşaat dalında büyümenin hızlanması bekleniyor.

İnşaat Bölümü İtimat Endeksi mart ayında 0,6 puan arttı

İnşaat Kesimi İnanç Endeksi yeni yıla 1,7 puan artış ile başlamış, şubat ayında da 3,2 puan daha artarak 85,5 puana yükselmişti. İtimat Endeksi’nde artış mart ayında da devam etti. İnşaat Bölümü İtimat Endeksi mart ayında bir evvelki aya nazaran 0,6 puan yükseldi. İnşaat dalı yeni yıla ait optimistliğini sürdürüyor. Mevcut işler düzeyi ve yeni alınan işler düzeyi de itimadı destekliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir