güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 5 min 5 ay

Avrupa, yenilenebilir güce daha sıkı sarılmaya hazırlanıyor. AB üye devletleri, 2030’a kadar karbon emisyonu azaltma gayesini 40’tan en az 55’e çıkarmayı kabul etti. Avrupa’nın bu amaçlar için istikametini büsbütün rüzgara çevirdiğini belirten Ülke Güç Genel Müdürü Ali Aydın’a nazaran, hem ekonomik hem de iklimsel gelecek için Türkiye’nin reçetesinde birinci adımı rüzgar gücüne yapılacak yatırımlar oluşturmalı.

İklim krizinin önüne geçmek ve pak bir geleceğe bakabilmek ismine AB ülkeleri maksatlarını büyütüyor. Karbon emisyon oranını 2030’a kadar 55 oranında azaltmayı kabul eden üye ülkelerin geleceğe yönelik adımlarının birinci sırasında rüzgar gücüne yatırımları artırmak bulunuyor. Şu an 179 GW şurası rüzgar gücüne sahip olan Avrupa’nın bu amacına ulaşması için ise 9 yılda 3 kat daha fazla heyetim gerçekleştirmesi gerekiyor. Avrupa’nın karbon salınımına son vermeye ve gücünü en pak kaynaklardan alarak ekonomik yapısını da güçlendirmeye çalıştığını aktaran Ülke Güç Genel Müdürü Ali Aydın, sorunun ve yanıtın net olduğu bir ortamda Türkiye’nin 2025 yılına kadar rüzgar gücünde 20 GW konseyi güce ulaşma amacının peşinden koşmasının değişmez bir gerçek olduğunu lisana getiriyor.

Karbona Karşı Rüzgar

Pak bir gelecek için kollar sıvanıyorken, Avrupa amaçlarını yükseltiyor. Üye ülkeler siyasetlerinde pak güce daha fazla yer verebilmek için yeni düzenlemelere ve yatırımlara başvuruyor. 2030 karbon emisyonu amaçlarında değişikliğe giden AB’nin yeni kararlarının, başta rüzgar gücü olmak üzere yenilenebilir güce değişik bir soluk getireceğine dikkat çeken Ali Aydın, karbon emisyon oranlarının azaltılmasında en güçlü silahın rüzgar gücü olacağını ve geleceğin bu güçle şekilleneceğini belirtiyor. Bu basamakta hükümetlerin sahip oldukları siyasetlerin rüzgar gücünün gelişimini olumlu ya da olumsuz etkilediğini de aktaran Aydın, bilhassa rüzgar gücünün önündeki çeşitli pürüzlere karşı daha süratli aksiyonların almasının en kıymetli adım olacağının altını çiziyor.

Türkiye’nin Geleceği için Kısa Vadeli Gaye 20 GW

Avrupa’nın karbon emisyon oranlarında istediği maksada ulaşması için 9 yılda en az 433 GW konseyi rüzgar gücüne sahip olması gerekiyor. Avrupa’nın şu anki siyasetleri ve süratiyle bu maksat zorlayıcı olsa da atılan adımlarla bu hususta kararlı olduklarını belirten Ali Aydın, Türkiye’nin bu gündem içerisinde nerede duracağını belirlemesi ve maksatlarına bu emellerle hakikat orantıda hareket ederek ulaşması gerektiğini söz ediyor. Ülkemizde yeni kurulacak rüzgar gücü santralleri için gereken teknik ve insan kaynağı birikiminin kâfi düzeyde olduğunu söz eden Ali Aydın, santraller hayata geçtikten sonra da hakikat zamanlama ve kapsamla uygulanacak bakım ve tamirat süreçlerinin, ulusal servet niteliğindeki yatırımları müdafaada öncü rol üsteleneceğini vurguluyor. 10 GW şurası rüzgar gücüne yaklaşan Türkiye’nin geleceği için rüzgara yatırımlarını ve dayanaklarını göstermesinin kilit rol oynadığını aktaran Aydın, 2025 yılına kadar 20 GW şurası rüzgar gücüne ulaşma maksadının hem pak bir gelecek hem de ekonomik açıdan güçlü bir Türkiye için değerli bir maksat olduğunu hatırlatmak ve kamuoyu yaratmak gerektiğinin altını çiziyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir