güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 5 min 6 ay

Teknolojik gelişmeler ve bilhassa pandemiyle hayatımıza giren uzaktan iş yapma yönetmeleri haliyle bölümlerin dönüşümünü mecburî kılıyor. Bu dönüşüm yasa yapıcılar tarafından da dikkatle takip ediliyor ve ülkemizde Temmuz ayından bu yana uzaktan müşteri edinimine dair pek çok regülasyon yayınlanıyor. Bu regülasyonlardan sonuncusu ise bankalar başta olmak üzere finansal kuruluşlar, sermaye piyasası aracı kurumları, sigorta ve reasürans şirketleri, faktöring şirketleri, ödeme kuruluşları 5549 sayılı Hata Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun ile yükümlülük altına giren tüm kurumların müşteri edinme ve tanıma süreçlerini uzaktan gerçekleştirebilmelerinin önü açılıyor. 1 Nisan 2021 itibariyle Resmi gazetede yayınlanan “Bankalarca kullanılacak uzaktan kimlik tespiti prosedürlerine ve elektronik ortamda kontrat alakasının kurulmasına ait bildirim ilgili kuruluşlarda klâsik müşteri edinme sistemlerini yasal bir çerçeveye oturtarak fiziki bir ortaya gelme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor ve işleri daha kolay hale getiriyor.

Uzaktan kimlik tespitinin müşteri temsilcisi ile kişinin; fizikî olarak tıpkı ortamda bulunmasına gerek olmadan, çevrim içi olarak manzaralı görüşmesi ve birbiriyle bağlantı kurmasıyla yapılabilmesinin önünü açan bildirimde müşteri temsilcilerinin eğitiminin kritikliği vurgulanıyor. Bildirimde müşteri temsilcilerinin uzaktan kimlik doğrulama hizmetlerini nasıl yapmaları gerektiği bildiriye tabi kuruluşların hangi taknolojilere gerek duydukları bu teknolojilerin sahip olması gereken özellikler ayrıntılıca sıralanıyor. Uzaktan kimlik tespitinde kullanılacak imajlı görüşme metodunda mümkün teknolojik, operasyonel ve gibisi risklerin dikkate alınarak kâfi düzeyde güvenlik tedbirlerinin alınması gerektiği vurgulanıyor.

“10 dakikada müşteri kazanma avantajı 10 dakikada potansiyel müşteriyi kaybetme olayına dönüşebilir”

Türkiye’de bankacılık ve finans ekosisteminin gelişmiş olması bu bildiriye ahenkte kuruluşların üzerine düşen sorumlulukları yerine getirebileceğini gösterse de aslında hem teknolojinin gelişmiş güvenlik tedbirlerine sahip olması hem de müşteri temsilcilerine gereken eğitimlerin verilmesi düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Finans kurumlarının kendi işleri olan finans konusundaki uzmanlıkları su götürmez bir gerçekken dijital kanallar için de kendi işlerinde uzman teknoloji firmaları ile işbirliğine gitmelerinin kanunlara uyumsuzluk risklerini azaltacağı düşünülüyor.

Türkiye’de Ekim 2020 İtibariyle faaliyet göstermeye başlayan Identify Türkiye Genel Müdürü Ali Haydar Ünsal: “Tebliğ dijital müşterilerin talepleri ve beklentileri doğrultusunda hayata geçiriliyor. Burada müşteri tecrübesindeki paradigma kaymasını güzel anlamak gerekiyor. Örneğin müşteri temsilcisinin bu süreci yaparken süratli olması, riskleri süratli tespit etmesi, süreci süratli tamamlaması çok kıymetli. Burada yaşanan bir gecikme müşteriyi kaybetmeye neden olabilir. Yani bir diğer deyişle 10 dakika da müşteri kazanma avantajı 10 dakika da potansiyel müşteriyi kaybetme olayına dönüşebilir. Bildiriye tabi kuruluşların bu riski âlâ anlamaları gerekiyor. Biz Türkiye’de uygulamaya aldığımız akademi programı ile kurumların müşteri temsilcilerini yani müşteri müfettişlerini yetiştirmelerine dayanak oluyoruz. Bunun dışında bu süreçlerde tecrübe çok fazla öne çıkıyor. Biz Almanya’da 4 yıldır bu çalışmaları büyük bir muvaffakiyet oranıyla gerçekleştiriyoruz. Keza bu tahlili geliştirmemizin en kıymetli nedeni de Almanya’da bu çalışmaları yaparken yaşadığımız zorluklar ve 3. taraflardan uzaktan müşteri tanımlama için aldığımız hizmetin bizim için kâfi olmamasıydı. Artık Türkiye’de bilhassa finans kuruluşlarının bu problemleri yaşamamaları için tüm tecrübemizle kurumlara güç katmaya hazırız. Identify Türkiye olarak kurumlara; uzaktan kimlik tespiti, dijital müşteri tanıma ve edinme hizmetlerini maddelere uygun formda tek bir yerden yönetebilecekleri bir platform olan IMPaaS (Identify Management Platform as a Service) sunuyoruz.” diyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir