güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 4 min 6 ay

Şirketlerin sahip olduğu en güçlü silahlardan biri olan bilgilerin, kaybolması ya da çalınması önemli ziyanlara neden olabiliyor. Türkiye’nin profesyonel data kurtarma alanındaki öncü firması Data Kurtarma Hizmetleri’nin Genel Müdürü Serap Günal, katastrofik data kaybından muzdarip şirketlerin 94’ünün ticari hayatına son verdiğine dikkat çekiyor.

Şirketler dijitalleşti, siber güvenlikleri ise askıda kaldı. Dijitalleşmenin suratı ile birlikte bilgilerinin güvenliğini de birebir oranda sağlayamayan birçok şirketin ise siber taarruzlar, yedekleme sorunları ve donanımsal problemler nedeniyle hem data hem de maddi kayıplar yaşaması kapanmalara kadar yol açıyor. Son 5 yıl içinde yaşanan bilgi ihlallerinin şirketlere ortalama maliyetlerinin 12 arttığına dikkat çeken Bilgi Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, bilgi kaybının önüne geçmek isteyen şirketlerin profesyonel takviye almaları gerektiğini belirtiyor.

Ticari Hayatları Sonlanıyor

Değerli bilgilere sahip olan birçok şirketin kabusu siber hücumlar ve donanımsal arızalardan kaynaklı bilgi kayıpları oluyor. Bilhassa ferdî ve finansal bilgilerin güvenliğini tehlikeye sokacak birçok siber atak çeşidi ile uğraş etmek zorunda kalan şirketlerin bir de üzerine bilgilerini depoladığı donanımsal aygıtlarında sıkıntılar yaşaması maddi ve prestij kaybını daha da artırıyor. O denli ki yapılan son araştırmalara dikkat çeken Serap Günal, data kaybından muzdarip şirketlerin yaklaşık 94’ünün ticari hayatlarının sona erdiğini belirtiyor. Bunun en önemli nedenleri ortasında şirketlerin bilgi güvenliğine dayalı yatırımları es geçmesi ve profesyonel takviyelerden uzak teşebbüslerde bulunmasını örnek gösteren Günal, bilgiye sahip çıkamayan ve güvenliğini sağlamak için gerekli adımları atamayan şirketlere karşı dijital dünyadaki kullanıcıların acımasız olduğunu ve şirketle irtibatını kesebildiğini net olarak gördüklerini tabir ediyor.

Datalarına Ulaşamayan Şirketler Profesyonel Takviye Almalı

Şirketlerin güvenlik tedbirleri ortasında yer vermesinin kural olduğu bilgi kurtarma siyasetleri, titizlikle yapılması gereken bir dizi metot içeriyor. Bir data kaybı yaşadığından şüphelenen şirketlerin, data tabanlarında ve belgelerinde daha fazla ziyan oluşmaması için emin olmadıkları hiçbir süreçte bulunmaması kritik kıymet taşıyor. Bilinçsizce yapılan şahsî müdahaleler ya da sorunu artırabilen fonksiyonsuz data kurtarma yazılımları yerine süratli bir formda harekete geçilerek medyanın profesyonel ellere teslim edilmesi dataların geri döndürülme bahtını büyük ölçüde artırıyor. Bu sebeple, karmaşık olaylar ve hassas bilgiler başta olmak üzere uzman yardımı almak, aslında tek gerçek seçenek oluyor. Data Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, “Verilerime ulaşamıyorum!” diyen şirketlerin çabucak bu bahiste profesyonel bir firmaya başvurması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir