güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 6 min 6 ay

Berbat niyetli kullanıcılar, kalıcı tehdit kümeleri (APT) tarafından kullanılan kimi gelişmiş teknikleri kendi tekniklerine uyarlamanın son derece işe yaradığını keşfetti. Kaspersky araştırmacılarına nazaran dikkat edilmesi gereken bir öteki amaçlı tehdit ise kuruluş ve çalışanlarına ziyan verme ve kar elde etme emelli olarak hayata geçirilen saklı bilgi toplama süreci olan kurumsal doxing. Kamuya açık bilgilerin, bilgi sızıntılarının ve teknolojinin yaygınlaşması, çalışanlardan saklı bilgilerinin yanı sıra para sızdırmayı da her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Doxing akınlarında en sık kullanılan sistemlerden biri Business Email Compromise (BEC) atakları olarak öne çıkıyor. BEC hücumları, hatalıların şirketten biriymiş üzere çalışanlar ortasında e-posta zincirleri başlattığı bir gayeli taarruzlar olarak tanımlanıyor. Kaspersky, Şubat 2021’de bu çeşit 1.646 hücum tespit etti ve kuruluşların bilgilerini kamuya açık hale getiren doxing akınları konusunda kamuoyunu uyardı. Genel olarak bu tıp atakların maksadı, müşterilerden bilinmeyen bilgileri aşırmak yahut para çalmak olarak öne çıkıyor.

Kaspersky araştırmacıları, hatalıların para toplamak için gerçek e-postalara çok emsal e-postalar kullandığı ve maksat kuruluşların çalışanlarının kimliğine büründüğü hadiseleri nizamlı olarak tahlil ediyor. Bununla birlikte BEC hücumları, kuruluşa ziyan vermek için kamuya açık bilgileri kullanan atak tiplerinden sırf biri. Bunun yanı sıra kimlik avı yahut profil derleme üzere nispeten açık tekniklerin yanı sıra daha yaratıcı, teknoloji odaklı yaklaşımlara da sıkça rastlanıyor. Bu tıp taarruzlar öncesinde hatalılar çalışanların isimleri ve pozisyonları, bulundukları yerler, tatil vakitleri ve irtibatları üzere toplumsal medyada ve öbür yerlerde bulabildikleri kamuya açık bilgileri toplayıp tahlil ediyor.

En beğenilen kurumsal doxing akınlarından biri kimlik hırsızlığı. Genel olarak saldırganlar, belli çalışanların profilini çıkarmak ve kimliklerini kullanmak için ellerindeki bilgilerden faydalanıyor. Deepfake üzere yeni teknolojiler, halka açık bilgiler eşliğinde bu cins teşebbüslerin yürütülmesini kolaylaştırıyor. Örneğin görüntüdekinin kuruluşun bir çalışanı olduğuna inanılan gerçekçi bir deepfake görüntüsü şirketin prestijine büyük ziyan verebiliyor. Bunun için saldırganlara hedeflenen çalışanın toplumsal medyada bulabilecekleri net bir fotoğrafı ve biraz şahsî bilgi yetiyor.

Ayrıyeten sesler de berbata kullanılabiliyor. Radyoda yahut podcast’lerde sunum yapan bir üst seviye yönetici, potansiyel olarak sesinin kaydedilmesine ve daha sonra taklit edilmesine taban oluşturuyor. Bu sayede çalışanlara yapılacak bir davetle acil banka havalesi talebi yahut müşteri veritabanının istenen bir adrese gönderilmesi üzere senaryolar mümkün hale geliyor.

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Roman Dedenok, şunları söz ediyor: “Kurumsal doxing, kuruluşun bilinmeyen bilgileri açısından gerçek bir tehdit ortaya koyan, göz gerisi edilmemesi gereken bir mevzu. Doxing tehdidi kurum içindeki güçlü güvenlik prosedürleriyle önlenebilir ve risk en aza indirilebilir. Gerekli tedbir alınmadığında ise bu cins ataklar çok önemli mali ziyana ve prestij kaybına neden olabilir. Elde edilen saklı bilgiler ne kadar hassas olursa, ziyan o kadar yüksek olacaktır.”

Doxing ataklarının kuruluşları hedeflemek için kullandığı teknikler hakkında Securelist’te daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Doxing riskini önlemek yahut en aza indirmek için Kaspersky şunları öneriyor:

  • İşle ilgili hususları, resmi kurumsal iletileşme uygulamaları dışında asla tartışmamak için katı kurallar oluşturun ve çalışanlarınızı bu kurallara katiyen uymalarını sağlayın.
  • Çalışanların akın teknikleri hakkında daha bilgili olmalarına ve siber güvenlik sıkıntılarının farkına varmalarına yardımcı olun. Siber hatalılar tarafından agresif bir formda kullanılan toplumsal mühendislik tekniklerine tesirli bir halde karşı koymanın tek yolu budur. Bunu yapmak için Kaspersky Automated Security Awareness Platform üzere bir çevrimiçi eğitim platformundan faydalanabilirsiniz.
  • Çalışanları temel siber tehditler konusunda eğitin. Siber güvenlik mevzularında tecrübeli bir çalışan saldırıyı önleyebilir. Örneğin meslektaşından bilgi isteyen bir e-posta aldığında, bildirisi sahiden gönderdiklerini doğrulamak için evvel meslektaşlarını araması gerektiğini bilecektir.
  • Anti-spam ve anti-phishing teknolojilerinden yararlanın. Kaspersky, aşağıdaki iş odaklı eserlerde bulunan bu tıp tahlillerden birkaçını sağlıyor: Kaspersky Security for Microsoft Exchange Servers, Kaspersky Security for Linux Mail Server, Kaspersky Secure Mail Gateway ve bağımsız olarak kendi başına kullanılabilen Kaspersky Security for Microsoft Office 365.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir