Ana Sayfa Teknoloji 27 Kasım 2022 39 Görüntüleme

DR. Ömer Fatih Sayan: Teknoloji Geleceğimizi Kurtaracak

Bilişim dünyasının en öncü bahislerinin ele alındığı Bilişim Doruğu, “Dünyayı Teknoloji Kurtaracak” ana temasıyla 24 Kasım Perşembe günü Fişekhane’de gerçekleştirildi. T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, konuşmasında geleceğimizi lakin teknolojinin kurtaracağını vurgularken, T.C. Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Heyet Üyesi Dr. Hakan Yurdakul, “Tasarrufların değişmesi, insan sermayesinin geliştirilmesi gerekiyor” dedi. Tepenin ana tema konuşmasını yapan SAP Maksat ve Sürdürülebilirlik Küresel Yöneticisi, Akademisyen, Müellif Dr. Fazilet Aksakal ise dönüşüm için en büyük potansiyelin teknolojide olduğunu belirtti.

Bireylerin, şirketlerin ve ülkelerin olmazsa olmazı haline gelen teknoloji ve bilişimin yol haritasının belirlenmesi, geliştirilmesi için her yıl düzenlenen Bilişim Doruğu’nun 22.si, “Dünyayı Teknoloji Kurtaracak” temasıyla 24 Kasım Perşembe günü Fişekhane’deyapıldı. Teknoloji uğruna kirlettiğimiz tabiatın fakat teknoloji ile temizlenebileceği, hakikat ve akıllı kullanımla pek çok sorunun teknoloji tarafından çözüleceğinin altının çizildiği tepe, bu sene fizikî ortamda konuklarını ağırladı.

İş dünyamızın sürdürülebilirlik çalışmalarına da ışık tutan aktiflik, SAP Türkiye ana sponsorluğunda ve GlassHouse, Knowledge Club, Param, Roksit, Schneider Elektrik ve Turkcell Dijital İş Servisleri premium sponsorluğunda gerçekleştirildi.

Açılış programı BTHABER Şirketler Kümesi Lideri Murat Göçe’nin konuşması ile başladı. Tepe öncesi M2S Araştırma Şirketi tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına değinen Göçe, “Araştırmaya katılan şahısların yüzde 79’u dünyanın sürdürülebilir olması için en büyük etkenin teknoloji olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu teknolojinin yanlışsız kullanımının ekolojik istikrar ve karbon emisyonuna süratle tesir edeceğini düşünüyor. Yani umut teknolojide!” diyen Murat Göçe iştirakçiler ile gelecek yılın ana temasını da çok kısa paylaştı. Göçe, “Cumhuriyetimizin 100.yılında, 23 Kasım 2023’te gerçekleşecek 23. Bilişim Zirvesi’ni, 1923’ten 2023’e 23 parantezinde ‘Enigma’ temasında gerçekleştireceğiz.” diyerek önümüzdeki yıla dair ipuçları verdi.

Dönüşüm için en büyük potansiyel teknolojide

Zirvenin ana tema (keynote) konuşmasını SAP Emel ve Sürdürülebilirlik Küresel Yöneticisi, Akademisyen, Müellif Dr. Fazilet Aksakal gerçekleştirdi. “Dilekten Gerçeğe” başlıklı konuşmasında Aksakal, “Dünyayı kurtarmak için güzel temennileri gerçeğe dönüştürecek en büyük potansiyel teknolojide. Finansal kuruluşlar her an trilyonlarca datayı işlemek ve eğitim kurumları neredeyse sonsuz ölçüdeki bilgiyi kaydetmek için teknolojiye güveniyorsa, dünyamız için gerekli bu güç de teknolojiden geçecek.” dedi.

Açılış programı Dr. Fazilet Aksakal’ın ana tema konuşmasının akabinde Komedyen Tahsin Hasoğlu’nun stand-up gösterisiyle devam etti.

Dr. Ömer Fatih Sayan: Teknoloji geleceğimizi kurtaracak

Bilişim Zirvesi’22’nin açılış programında konuşan T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, her dal için dijital dünyadaki gelişmelere ayak uydurmanın bir mecburilik olduğunun altını çizerek, “Teknoloji yalnızca geleceğimizi yapılandırmak için değil kurtarmak için de var. Günümüzde bilginin depolanması, tahlil edilmesi ve bedele dönüşmesi mevzuları çok değerli bir pazar haline geldi. Bilişsel ve yapay zekâ sistemlerine yönelik global harcamanın 2025 yılında 190 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor. Ülkelerin, öbürleri tarafından üretilen eserleri kullanarak uzun vadede kelam sahibi olamayacağının şuuruyla bilhassa haberleşme ve savunma üzere yüksek teknolojiye dayalı bölümlerimiz için üretim çalışmalarına devam ediyoruz. Dünya çapında dijital dönüşüm hizmetlerine yapılan harcamaların 2023’te 2.3 trilyon dolara ulaşacağı görülüyor. Vatandaşlarımızın dijital teknolojiden tüm dünyayla birlikte faydalanabilmesi ve siber tehditlerden korunması için ulusal düzeyde yanlışsız siyasetleri uyguluyor, milletlerarası düzeyde ortak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Teknolojide tabiat dostu tahliller ve sürdürülebilir tahliller bizim için çok değerli.” diyerek gelecek kuşaklarımız ve dünyamız için bu tahlilleri geliştirmeye öncelik verdiklerini kaydetti.

“Tasarrufların değişmesi, insan sermayesinin geliştirilmesi gerekiyor”

Zirvede konuşan T.C. Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Konsey Üyesi Dr. Hakan Yurdakul girişimcilik açısındanTürkiye’nin farklı bir ülke olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yeni iş yoğunluğu diye bir kavram var. Yani 15-64 yaş ortası çalışan nüfusundaki beşerler yeni iş kuruyorlar. Türkiye 1000 bireye düşen şirket sayısı 1.8 şirketle OECD’de sonuncu sırada. OECD ortalaması ise 6.3. Girişimcilik aslında bir ruh hali. Yani riski manaya, algılama, kıymetlendirme ve buna nazaran karar almayla ilgili bir hal. Ülkemizde risk alma konusunda muhafazakarlık mevcut. Asıl sorun bunun dönüştürülmesi. Bir değişim yaşıyoruz lakin çok yavaş. Sermaye birikiminin artması gerekiyor. İnsanların ve şirketlerin dolara, altına, gayrimenkule, yere ve üretime yatırım yapmaları gerekiyor. Tasarrufların değişmesi ve ayrıyeten insan sermayesinin geliştirilmesi gerekiyor.”

“Sürdürülebilir bir dijital dönüşüm stratejisi kurumlar için kritik değere sahip”

Zirvenin premium sponsorlarından Turkcell Dijital İş Servisleri’nin Kurumsal Tahliller ve Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Alper Özkan yaptığı konuşmada, “Sürdürülebilir bir dijital dönüşüm stratejisi, dijitalleşmede gereken olgunluk düzeyine ulaşmak ve stratejik kararların yanlışsız vakitte alınabilmesi ismine kurumlar için kritik ehemmiyete sahip. Kurumlar, dijital dönüşüm stratejisini kapsayıcı ve işletmenin bütününe uygulanacak, devamlılık gerektiren bir seyahat olarak kıymetlendirmeli.” diyerek sürdürülebilirlik konusuna vurgu yaptı.

“Yapay zekayla elektrik üretiminden yaratılacak dünyayı hayal ediyoruz”

Artık her şeyin çok süratli değiştiğini ve varlığımızı müdafaanın dahi bu değişime ayak uydurmaya bağlı olduğunu hatırlatan Schneider Electric Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Strateji ve Dijital Transformasyon Yöneticisi Cemal Tosun, “Bizim maksadımız, ayak uydurmanın ötesinde bu değişikliğin öncüsü olmak. Yapay zekayla elektrik üretimiyle yaratılacak dünyayı hayal ediyor ve bu hayali gerçekleştiriyoruz. Gelecekte yaşayacağımız akıllı kentlere daima birlikte şahit olacağız. Yeni iş modellerine ve şimdi ismini dahi duymadığımız mesleklere, velhasıl akıllı bir dünyaya şimdiden her manada hazırlık yapıyoruz.” diyerek bu kıssanın kesimi olmak için çalıştıklarını tabir etti.

Saldırılar artık daha sofistike

DNS’in dijital dönüşümün omurgası olduğu söyleyen Roksit Küresel Pazarlar Tahlil Danışmanı Osman Karan yaptığı konuşmada, “Siber atakların evrimsel gelişimine baktığınızda çok önemli bir halde karmaşık olduğunu görüyoruz. Bundan şunu anlıyoruz ki, saldırganlar bu genişleyen atak seviyesine karşı manipülasyon teknikleri geliştirmeye başladı. Burada değerli olan bir protokol var: DNS. Domainlerin 80’den fazlasının IP kaydı yok. Bu durum saldırganların temel tekniklerinin başında geliyor. Bu yüzden domain sınıflandırma konusunda dinamik ve değişken takip çok değerli. Birtakım yeni kuşak teknolojiler DNS tabanlı ataklar için maalesef kimi vakit kâfi olmuyor. Biz Roksit olarak 3 temel tahlil öneriyoruz: Secure DNS, DNS Visibility, Cyber X-Ray.” diyerek sundukları tahlilleri iştirakçilerle paylaştı.

“Parayı dijitalleştirerek bir bedel yaratmak istiyoruz”

Paranın dijitalleşmesi muhtaçlığının zorunluluktan öteye geçmeye başladığını belirten Param Küme CTO’su Bahadır Aktan, “Parayı dijitalleştirerek beşerler, şirketler ve dünyanın geleceği için bir kıymet yaratalım istiyoruz. Biz dünyayı teknoloji kurtaracak ve sürdürebilirliğe muhtaçlığımız var diyoruz. Paranın dijitalleşmesi de bu seyahatte çok değerli bir yer buluyor. Dünyayı kurtarmak üzere bir vizyona iştirak ettiğimiz için bölümü de finansal teknolojileri de geliştirmeye çalışıyoruz. Bu işi yapmak isteyen herkese Param’ın bütün teknolojileri açık. Gayemiz, bu pazarı büyütmek. Bunu ne kadar süratli ve ne kadar aktif yaparsak insanların ve şirketlerin sürdürülebilirliğine de o kadar katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz.” halinde konuştu.

Yapay zekâ teknolojisi hayat kolaylaştırıyor

Bilişim Zirvesi’22’de yapay zekâ uygulamalarının hayatımızı kolaylaştırma noktasında sağladığı yararları anlatan Knowledge Club DevOps Grup Önderi Erdeniz Unvan, “Bunu yapabilmek için dünyanın birinci ve tek Türkçe Yapay Zeka API’ı (Uygulama Programlama Arayüzü) olan Ayşe’yi (aiSHE) geliştirdik. Yapay zekâ asistanımız Ayşe bizlere; tarih, matematik, coğrafya, finans, hava durumu, haberler, kovid 19, tanınan müzikler hakkında bilgiler veriyor. Günlük hayatta birbirimizle yaptığımız sohbetleri motamot Ayşe ile yapabiliyoruz. Hatta Ayşe’nin bize fıkra anlatma, latife yapma, internette arama yapma ve istediğimiz müzikleri çalma özelliği var. Ayşe’nin yapay zekâ asistanı olarak en büyük özelliği ise İMKB’de faaliyet gösteren şirketlerimizin pay senetleri için 99 muvaffakiyet oranı ile gelecek tahminlemesi yapmasıdır.” diyerek geliştirdikleri uygulamaya ait bilgiler paylaştı.

Bulut servisleri iş yükünü azaltıyor

Açılış programında konuşan GlassHouse Ülke Müdürü Özer Erdoğan, “GlassHouse Cloud’u müşterilerimize yönetilen servislerle sunuyoruz. Bulut servisimiz hem Türkiye’de kendi kurduğumuz yedekli bulut ortamını hem de Microsoft Azure üzerinde desteklediğimiz ortamları kapsıyor. GlassHouse olarak tek bir çatı altında yönetilen bulut hizmetleri yetkinliği, SAP hizmetleri yetkinliği ve iş sürekliliği deneyimini birleştiriyoruz. Bu sayede GlassHouse’la çalışan BT yöneticileri, işletmelerinin tüm BT altyapı gereksinimini tek bir ortakla çalışarak giderebiliyorlar.” dedi.

İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan tepede yaptığı konuşmada Telekom bölümünün daima yenilendiğini belirterek şunları söyledi:Bilişim teknolojisi dünyayı kurtaracak yeteneğe sahip lakin yanlış kullanılırsa ve yönlendirilirse birebir teknoloji dünyayı da mahvedebilir. Bundan sonraki savaşlar aslında siber güvenlik savaşları ve bu savaşların da en büyük silahı bilgidir. Datayı yanlışsız üretebilen, hakikat kullanabilen ülkeler, kesimler aslında dünyayı kurtaracak. Her on yılda bir telefon bölümü kendini yeniledi ve sürdürülebilir bir hale geldi. Sesli haberleşme olarak başlayan bu bölümde beşerler birbirleriyle bilgi alıp vermeye başladı. Günümüzde 5G ile telekom dalına artık Telekom 1.0 diyebiliriz. Telekom dalı haberleşmenin ötesine geçti. 6G ile biz bu misyonu daha da ilerletip teknolojileri buna uygun bir hale getirmeye çalışıyoruz.”

Verimli ve sürdürülebilir iş modeli için yazılımı hakikat kullanma

Özak Küresel Holding İdare Konseyi Lideri Ahmet Akbalık, “Sektörel dataları hakikat tahlil eden şirketler, gelecekte neler yapabileceklerini somut bir formda görüp buna nazaran stratejilerini belirliyorlar. Yazılımları gerçek kullandığımız takdirde şirketler içerisinde verimli ve sürdürülebilir iş modelleri oluştururuz.” dedi. Özak Küresel olarak kesimin nitelikli iş gücü gereksinimini görerek bilişim, yazılım ve tasarım üzerine toplumsal sorumluluk projesi kapsamında yeni bir meslek okulu kurduklarının bilgisini paylaşan Ahmet Akbalık, bu okulla birlikte bundan sonraki süreçte bilişim ve yazılım tarafında ülkemize değerli bedeller kazandırmayı amaçladıklarını söz etti.

Verinin bedeli, kullanış biçimine bağlı olarak katlanarak artıyor

Konuşmasında global sorunlar ortasında bulunan “şehirleşme, eğitim, sıhhat ve güvenlik” bahislerine dikkat çeken SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, bu meseleleri çözmek için datanın kullanış biçimine ve kıymetine vurgu yaptı. Kod gerektirmeden uygulama geliştirmeyi sağlayan yazılımlarda 2021 yılında 23 artış olduğunu söyleyen Uğur Candan, Objelerin İnterneti, Blokzinciri, Makine Öğrenmesi, Yapay Zeka, Büyük Data, Artırılmış Gerçeklik üzere akıllı teknolojilerin her geçen gün daha fazla gelişip yaygınlaşarak global sıkıntıların tahlilinde faal bir rol üstlendiğini tabir etti. Yakın vakitte pazara sundukları SAP Build tahlilinden de bahseden Candan, “Kodlamayı bilmeyen, ileri teknolojilere erişimi olmayan kullanıcıları uygulama geliştirmek, süreç otomasyonu yapmak yahut web sitelerini sürükle-bırak kolaylığıyla tasarlamak üzere gereksinim duydukları alanlarda asgarî uzmanlıkla daha uzman hale getirmeyi hedefliyoruz. SAP’nin birinci sınıf kurumsal teknolojisini iş kullanıcılarının ellerine teslim eden, az kod gerektiren bir tahlil olan SAP Build ile kullanıcılar, süratli inovasyon için muhtaçlık duydukları bilgiye, kapsama ve uçtan uca iş süreçlerine direkt ve inançlı erişim sağlayacaklar. ”dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

turkhacks.com hack forumu hacker sitesi muğla escort escort fethiye escort bodrum escort marmaris izmir escort gaziantep escort bayan gaziantep escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler istanbul escort mersin escort eryaman escort
Manavgat Escort https://www.turkcasino.net/ tokat escort cheapest viagra cheapest viagra