güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 6 min 6 ay

• Johnson & Johnson Vision’ın gerçekleştirdiği küresel göz sıhhati araştırması, insanların göz sıhhatinin ehemmiyeti ve bakımının önündeki mahzurlar hakkındaki görüşlerine ışık tutuyor.

• Beşerler göz muayenesinin genel sağlık için kıymetli olduğunu kabul ettiklerini söylese de büyük bir kısmı nedenini bilmiyor ve göz sağlıklarını korumak için gerekli tedbirleri almıyor.

Johnson & Johnson Vision, kısa bir mühlet evvel gerçekleştirdiği küresel göz sıhhati araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırma, göz sıhhatinin kıymeti ve genel sağlıklarının bir modülü olarak buna nasıl öncelik verdiklerine yönelik hasta görüşlerinde bir kopukluk olduğunu, göz bakımının önündeki manileri ve farklı bölge, jenerasyon ve cinsiyete has göz sıhhatine yönelik değişen tavırları ortaya koyuyor.

Ankete katılanların birden fazla (80) göz muayenesinin genel sağlıkları için değerli olduğunu söylüyor. İştirakçilerin yüzde 68’i sağlıklı görmenin genel hayat kalitesini artırdığını ve yüzde 61’iyse sağlıklı gözlerin kendilerini inançta hissettirdiğini belirtiyor.

Fakat, bu farkındalığa karşın tüm iştirakçilerin yarısından azı (46) gözlerin korunması için en değerli adım olan yıllık göz muayenesi yaptırdıklarını söylüyor.

Yıllık göz muayenesi yaptırmamalarının nedeni sorulduğunda, iştirakçiler şu yanıtları paylaşıyor:

  • En yaygın karşılık görüş düzeylerinin değişmemesi (32). Bu sonuç bizlere, hastaları yıllık göz muayenesinin görmeyi koruyabileceği ve genel sağlık için kıymetli rol oynayabileceği konusunda bilgilendirme fırsatı sunuyor.
  • COVID-19 salgını sıhhatin değerini artırdı. Fakat birebir vakitte insanların göz muayeneleri dahil olmak üzere sağlık hizmetlerine başvurma motivasyonu ve isteğini de etkiledi. Ankete katılanların beşte birinden azı (16) pandemi nedeniyle göz muayenesi planlayamadığı yahut bu hususta isteksiz olduğunu açıklıyor.
  • Son olarak, maliyet. Anket, genç nesiller dahil olmak üzere belli kümeler için maliyetin çok daha büyük bir mahzur olduğunu ortaya koyuyor. Dünya genelinde Z jenerasyonu ve Y jenerasyonunun yüzde 24’ü artık bir göz hekimine gitmeye gücünün yetmediğini söylüyor.

Göz bakımının önündeki en büyük pürüz olan farkındalık ve erişimle başlayarak göz sıhhati algısını değiştirmeye kararlı olduklarını vurgulayan Johnson & Johnson Vision Türkiye Profesyonel Eğitim ve Gelişim Müdürü Op. Dr. Banu Arslan, “Bu anket, yıllık göz muayenesi yaptırarak insanların gözlerine öncelik vermelerine nasıl yardımcı olabileceğimizle ilgili yeni içgörü ve harekete geçebileceğimiz alanlar yarattı” dedi.

Anket çıktıları tıpkı vakitte, insanların görüş kalitelerini korumak için hangi adımların gerekli olduğunu tam olarak anlamadıklarını gösteriyor.

  • Ankete katılanların yarısından azı (47), görme yetilerinin bozulmasını engelleyebileceğine inanıyor yahut görme kaybının yaşlanmanın bir modülü olduğunu ve üzerinde hiçbir denetimlerinin olmadığını söylüyor (46). Aslında, hayat kalitesini değiştiren göz hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi tek bir göz muayenesiyle başlar. Hem bireyler hem de göz sıhhati uzmanları bu muayene sonucunda daha fazla bilgiye ulaşabilir.
  • İştirakçiler öğrenme ve anlamayı etkileyebileceği (39) yahut çocuklarda sağlıklı gelişim için kritik olması (25) dahil olmak üzere sağlıklı görmenin potansiyel yarar ve tesirlerinin farkında değiller.
  • Şaşırtan bir halde, iştirakçilerin yüzde 69’u göz muayenesinin kronik hastalıkların erken belirtilerini teşhis etmeye yardımcı olabileceğini bildiklerini söylemelerine karşın, birçok tam kapsamını bilmiyor ve diyabet (sadece 25’i biliyordu), kardiyovasküler hastalıklar (10) yahut kanser (9) teşhisine yardımcı olabileceğinin farkında değil.

Anket, FleishmanHillard’ın şirket içi araştırma uygulaması TRUE Küresel Intelligence tarafından Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin, Almanya, Rusya ve Birleşik Krallık’ta 18 yaş ve üzeri 6.000’den fazla yetişkin ortasında çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Bu çalışma, göz sıhhatinin kıymeti konusunda farkındalık yaratmak ve herkesi yıllık göz muayenesi olmaya teşvik etmek için dünya çapında bir teşebbüs olan, Johnson & Johnson Vision tarafından Şubat 2020’de başlatılan “Gözlerinizi Önceliklendirin” projesinin bir modülüdür.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir