güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 5 min 6 ay

Akademik eğitimin yanı sıra kültürel ve toplumsal çalışmalarıyla da isminden kelam ettiren Bilfen Okulları, ulusal ve memleketler arası pek çok projeye dayanak vermeye devam ediyor. Bilfen Üsküdar Fen Lisesi öğrencileri Türkiye Etraf Eğitim Vakfı’nın da dayanağıyla düzenlenen “Young Reporters of the Environment (YRE)” müsabakasına katıldı. Türkiye’den yalnızca 14 okulun kabul aldığı ve 11- 25 yaş ortası öğrencilerin katıldığı YRE, iki yahut daha fazla ülkeden öğrencilerin ortak çalışmasına imkan sağlayan bir yarış olarak öne çıkıyor. Müsabakaya katılan öğrenciler, belirledikleri bahis üzerinden ortak çalışmalar yaparak etrafa olan hassaslıklarını ortaya koyuyor.

Bilfen Üsküdar Fen Lisesi öğrencileri, “Young Reporters of the Environment (YRE)” yarışına Karadağ Gymnasium Slobodan Škerović öğrencileri ile ortak yürüttükleri çalışma ile katıldı. Öğrenciler müsabaka kapsamında Covid-19 sürecinde kullanımı daha da artan plastik çöplerin kaynağında ayrıştırılmasının değerine dikkat çekerek #YRESeperateAtHome hashtagi ile de herkesi meskenlerinde çöplerini ayrıştırmaya, fotoğraflarını paylaşmaya ve bildirilerini olabildiğince geniş kitlelere yaymaya davet ediyor.

Şayet konutlarımızda ve iş yerlerimizde plastikleri gerçek ayrıştırmanın kıymeti insanlara benimsetilirse hem iktisada hem de etraf kirliliği ile olan uğraşa takviye olabiliriz. Hayat alanlarınızdaki plastik, kâğıt, cam şişe üzere geri dönüştürülebilen atıklarınızı ayırarak hem etrafımıza hem tabiatımıza, konutumuza hem de gençlerimize takviye olabilirsiniz. Pandemi ile birlikte plastik tüketiminin artmasına dikkat çekmek için yola çıkan Bilfenli gençler bu proje kapsamında Plastik Endüstriciler Derneği (PAGDER) Genel Sekreteri Murat İnkün ile bir röportaj gerçekleştirdi. Gençler, PAGDER’in “Yuvaya Dönüşen Plastikler” projesi ile ilgili de bilgi aldı. Bu bilgiler ışığında öğrenciler, plastiklerin konutlarımızda kâğıt ya da öbür objeler ile karıştırılmadan gerçek formda ayrıştırılırsa geri dönüşme sürecinin daha ucuz olacağını, daha kaliteli eserler elde edileceğini ve toplamda geri dönüştürülme oranının artacağını bu sayede de tabiattaki plastiklerin azalacağını öğrendiler.

Yaptıkları röportajları yayınlayarak plastik tüketiminde farkındalık yaratmaya çalışan öğrenciler, geri dönüşümü artırmak ve kolaylaştırmak için her iki ülkede de bildirilerini duyurmak ve toplumu bilinçlendirmek için çalışmaya başladı. PAGDER ile olan röportajları sırasında geri dönüşüme katkı sağlamanın en düzgün yolunun tek seferlik projeler ile plastik toplayıp geri dönüştürmek olmadığını, bilakis insanları bilinçlendirerek daima olarak geri dönüşüm sistemine giren, geri dönüştürülmeye uygun, kaynağında ayrıştırılmış atık ölçüsünü artırmak olduğunu öğrendiler. Bu kapsamda Karadağ’daki radyo kanallarında seslerini duyurdular ve ayrıyeten toplumsal medya üzerinden #YRESeperateAtHome hashtagi ile herkesi meskenlerinde çöplerini ayrıştırmaya ve fotoğraflarını paylaşmaya bu sayede bildirilerini olabildiğince geniş kitlelere yaymaya teşvik ettiler.

Plastik Tüketimi konusunda değerli not:

Türkiye’de atılan bütün plastiklerin yaklaşık 20 si geri dönüştürülebiliyor. Toplam plastiklerin kalan çoğunluğu toplanma esnasında ayrıştırılamadığı için ya da en başından kaynağında ayrıştırılmadığı için geri dönüşüm sistemine giremiyor.

International YRE Competition 2020

Memleketler arası ismi “Young Reporters for the Environment, YRE” olan ve ülkemizde Etrafın Genç Sözcüleri, ÇGS olarak isimlendirilen Program, birinci defa 1991 yılında Fransa’da uygulanmaya başlamış ve FEE tarafından 1994 yılında memleketler arası seviyeye taşınmıştır. Program’a ülkemiz 1995 yılında katılmıştır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir