güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 9 min 5 ay

Aşı sırası gelmesine ve randevu almalarına karşın aşı olmayan bireylerin çok büyük bir kusur yaptığını belirten uzmanlar, aşı olunmasının kıymetine işaret ediyor. Pandemiyle gayrette tek silahın aşı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Haydar Sur, aşı tersliğinin yanlışlığına dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sıhhati Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Haydar Sur, artan Covid-19 hadiseleri ve alınan tedbirlere ait değerlendirmelerde bulundu.

“Toplum bilimcilerin de görüşleri alınmalı!”

Pandemiyle gayrette alınan kararlarda yalnızca sağlık alanındaki uzmanların değil, toplum bilimcilerin de görüşlerinin alınması gerektiğini belirten Prof. Dr. Haydar Sur, “Özellikle tüm toplumun kapatılması kararını yalnızca sağlıkçılara sormak bize biraz haksızlık oluyor. Uygulamada imkânsız durumlar var. Biz sıhhatin uzmanlarıyız. Toplum idare bilimcileri uzmanları değiliz ki. Onların da bu kararlarda kelam sahibi olması gerekiyor. Toplum psikolojisinin yönetilmediğini düşünüyorum. Toplumda bir bıkkınlık oluştuğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Toplumda bir kesitin yetkili kurum ve uzmanların tavsiyelerine uyduğunu lakin öteki kısmın kurallara uymadığını belirten Prof. Dr. Haydar Sur, şunları söyledi:

“Yüzde 30’luk vurdumduymaz küme var kuralları hiçe sayıyor…”

“Toplumumuzdaki insanların yüzde 70’i bakanlığın, öbür uzmanların, bizlerin önerdiği tüm tedbirlere sıkı sıkıya bağlı ve kendini güzelce muhafazaya adamışken; yüzde 30’luk bir vurdumduymaz küme var. Onlar kuralları hiçe sayıyor. Bunların bir kısmı ekonomik imkânsızlıklardan ya da zaruretlerden kaynaklanıyor olabilir. Onlara hürmet duymamız lazım bunun da altını çiziyorum. Yalnızca canım sıkıldı gezmeye gidiyorum diyerek dışarıya çıkanları görüyoruz. İstanbul’da Beyoğlu İstiklal Caddesi’nin halini görüyorsunuz. Oradaki bireylerin hepsi oraya ekmeğini kazanmaya gitmedi. İğne atsanız yere düşmüyor, ne işiniz var burada diye sorulduğunda ‘Arkadaşlarla kahvaltıya geldim’ diyor. Günde 50 bin hadisenin olduğu devirde, iğne atsanız yere düşmeyen yerde arkadaşlarla kahvaltıya gelen bir kitle varsa burada çok büyük bir sorun var demek ve bunu sağlıkçılar çözemez. Biz yalnızca sağlık tekniklerine ve metotlarına uygun iletiler üretiriz lakin bu bildirileri alması gereken kitleye ne formda ulaştırılacağı bizim işimiz değil. Burada kitle irtibat uzmanlarımızın devreye girmesi lazım. Bizim anlattığımız lisan onların benimsediği lisan değil.”

“Toplumda bir bıkkınlık oluştu!”

Bu süreçte toplumda bir bıkkınlık oluştuğunu belirten Prof. Dr. Haydar Sur, “Artık şuraya gidiyoruz, bunu da korkarak söylüyorum: Bugüne kadar sadık kalanları da ‘Bundan sonra ben de uymuyorum. Esasen olan oldu, olacak olan da olacaktır’ psikozuna sokarsak elimizdeki uyumlu yüzde 70 kitleyi de daha azaltabiliriz. Biz sağlık bilimcileriyiz. İletimizi bir yere kadar üretiriz. Ondan sonra uygulamaya sokması gereken daha profesyonel, bahsin uzmanlarının yanımızda olması lazım.” dedi.

Bu gayrette tek sorumlunun Sağlık Bakanlığı olmadığını belirten Prof. Dr. Haydar Sur, İçişleri Bakanlığı, Ulusal Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile belediyelerin, daha etkin olarak Sağlık Bakanlığı’nın yanında yer almaları gerektiğini söyledi.

“Esas sevap Ramazan’da bu sene bir ortaya gelmemekte olacaktır”

İçerisinde bulunduğumuz Ramazan ayının mübarek bir ay olduğunu, kalabalık iftar sofraları üzere çok değerli geleneklerin olduğunu belirten Prof. Dr. Haydar Sur, “İftar sofraları, aileyi bir ortaya getiren sahur sofraları bu vakitler ortasında geçirilen ibadetler, sohbetler Ramazan’ı özel kılan hoş göreneklerdir. Bunların sevabı da vardır fakat bu sene bunları yapan bireyler günah işler. Temel sevap bu sene bir ortaya gelmemekten geçecek. İnsanlığın hayrına olan şeye sevap denir. Öteki insanların hastalanmasına sebep olmamak için kendi bu zevklerimizden fedakârlık edersek işte Ramazan’daki sevap budur. Bu sene teravihi cemaatle kılmak değil konutta kendi başımıza kılmak temel sevap olacaktır.” dedi.

“Aşıdan öteki dermanımız yoktur!”

Aşı sırası gelmesine ve randevu almasına karşın aşı olmayan bireylere de dikkat çeken Prof. Dr. Haydar Sur, “Bu bireyler bir an evvel akıllarını başlarına alıp aşı yaptırsınlar. Aşıyla ilgili çok ancak çok gereksiz tartışmalar oldu. Bunlar ne yazık ki yer bulmaması gerektiği kadar çok yer buldu. Bu son derece bedelsiz bir görüştür. Tarih boyunca aşıya daima karşı çıkanlar olmuştur. Aşı her sene 10 milyonlarca insanın hayatını kurtarmıştır ve kurtarmaya devam edecektir. Koronavirüs pandemisinde de şu an aşıdan öbür dermanımız yoktur.” dedi.

“Aşı aykırılığından vazgeçilmeli”

Türk aşılarının da bir an evvel devreye girmesini büyük bir umutla beklediklerini kaydeden Prof. Dr. Haydar Sur, “En azından 80 milyonun 50 milyonu aşılansın ki bu durumu atlatalım. Ufukta diğer bir çıkış yolu yok. Aşı yapmaktan korkan aşıya bin bir türlü kulp takmaya çalışan beşerler aşıdan öbür silahımız olmadığını bilsinler. Bunu da insanlığın elinden alıyorsunuz. Bunun vebalinin ne kadar çok olduğunu düşündünüz mü? Daha yeterli bir tercih üretmeden bir şeyi kötülemek kadar makûs bir davranış yoktur hayatta. Sorunun bir modülü da sorunu ortaya koyup tahlil üretemeyen insanlardır. Bu noktada aşı zıtlığından bir an evvel vazgeçilmesini temenni ediyorum. Tüm toplumumuzun sıhhati ismine bunun bize çok yarar sağlayacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

“Kurallarıyla yaparsa o da ekmeğini yesin, biz onlara düşman değiliz…”

Toplumda kimi bireylerin azınlıkta olsalar da pandemiyi olduğundan daha küçümseyerek algıladıklarını, kimilerinin inkar bile ettiğini belirten Prof. Dr. Haydar Sur, “O beşerler bu hastalığa karşı duyarsız kalmanın rüzgârını estirebildiler. Bu türlü olunca da mesela pazar yeri bir sürü kişinin ekmek parası kazandığı bir yer. Fakat maskeyi ağzınızdan çıkarıp gel vatandaş gel diye bağırırsanız bir sürü bireye virüs dağıtma riskiniz var. Bunu yapmamak lazım. İki metre uzaklıktan alışveriş yapılsa pazar yerinin de riski önlenebilir. Biz oradan ekmeğini yiyenlere düşman değiliz. Bildiri üretmeye çalışmıyoruz lakin kuralıyla yaparsa o da ekmeğini yesin biz de salgını yönetelim. Kendi yakınlarımızdan biri ağır bakımda yatak bulamayıp sokağın ortasında İtalya’daki üzere can verirse Allah korusun o vakit bunun vicdani sorumluluğunu, günahını, vebalini kim üstlenecek? Biz üstümüze düşenleri söylüyoruz. Âlâ günde berbat günde risk idaresi bir Müslümana akıllı bir 21. yüzyıl insanına düşen en büyük sorumluluktur. Bunu yerine getirmemiz gerek.” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir