güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 6 min 5 ay

Bugün hem hobi hem de ticari emellerle kullanılan dronelar her yaştan insanın en sevdiği teknolojik eserler ortasında yer alıyor. Fiyat aralığı geniş olan bu aygıtları alırken dikkat edilmesi gereken pek çok özellik var. Avrupa’nın açık orta bir numaralı elektronik perakendecisi MediaMarkt, drone almak isteyenlere yardımcı olacak rehber niteliğinde bir liste hazırladı.

Bir periyodun askeri gayeli kullanılan uzak aralıklı müşahede aracı drone’lar bugün tarımdan turizme dizi çekimlerinden belgesellere kadar pek çok alanda tercih ediliyor. Eser tanınan hayli kullanmak isteyenlerin sayısı da buna paralel süratle artıyor. O denli ki evvelden uçurtma uçuran çocukların yerini bugün drone uçuran çocuklar almış durumda.

Fakat tıpkı öbür elektronik aygıtlarda olduğu üzere drone uçurmak için de dikkat edilmesi gereken birçok püf noktası var: En uygun drone nasıl anlaşılır? Başlarken nasıl bir drone almak ülküdür? Uçuş uzaklığı ve imaj kalitesi ne olmalıdır?

Mağazalarında 50 bin çeşit esere yer veren MediaMarkt Türkiye, bu tanınan aygıtı satın alırken merak edilenleri sizler için listeledi.

Hangi gayeyle alacağınıza karar verin

Drone’lar iki kategoriye ayrılıyor. Ticari dronelar ve hobi maksatlı dronelar. Ticari emelli dronelar daha profesyonel çekimlerin yapıldığı, yüksek imaj kalitesinin tercih edildiği sinema ve reklam üzere kesimlerde kullanılıyor. Ayrıyeten dronelar tarım topraklarının belirlenmesi ve askeri emelli da bedellendiriliyor.

Hobi gayeli dronelar ise kişinin fotoğraf makinesi ya da görüntünün ötesine geçip daha eşsiz ve etkileyici imajlar yakalayabilmek için tercih ettiği eserler. Burada menzil ve uçuş uzaklığından çok imaj kalitesine bakılıyor.

Eğitim almadan başlamayın

Drone uçurmaya başlamadan evvel kısa bir eğitim almanızda yarar var. Birinci defa drone uçuracaksanız acemilik geçene kadar tekraren drone’un düşüp parçalanma riskiyle karşı karşıya kalacağınız için başlarken daha kolay bir drone almanızı öneriyoruz. Başlarken 4K manzara kalitesi ve 30 dakika uçuş uzaklığı olan bir aygıt sizin için uygun bir seçim olmayacaktır.

Alışılmış ehliyet gerektiren drone’lar da var. 500 GR ve üstü tüm eserlerde ehliyet gerekiyor.

Satın almadan evvel uçuş mühletini araştırın

Drone alırken uçuş menziline, çekim kalitesine, uçuş mühletine, yanında verdiği ekipmanlara ve en değerlisi garantisine dikkat edilmesi değerli. Drone’larda uçuş mühletleri 10 dakika ile 30 dakika ortasında değişiyor. Uçuş aralığı ise 100 metreden başlayıp 7 kilometreye kadar çıkıyor.

Her droneda kamera var mı?

Dronelardaki en değerli ögelerden biri de aygıtla birlikte gelen kameralar. MediaMarkt raflarında satışa sunulan tüm eserlerde kamera var. Ayrıyeten termal kamera ve taşıma kapasitesi de fiyatı etkileyen öbür ögeler.

Akıllı telefon yahut kumandayla denetim

Pekala tüm drone’lar Android ve iOS aygıtlarla uyumlu mu? Bu alacağınız aygıta nazaran değişiklik göstermekle birlikte MediaMarkt’ta satılan drone’ların tümü akıllı telefonlarla uyumlu. Giriş düzeyi aygıtlarda zati çoğunlukla telefon ile denetim var. Üst düzey aygıtlarda ise kumanda ile denetim yapılıyor. Bu aygıtların da tamamı akıllı telefonlarla da uyumlu. MediaMarkt’ta satılan tüm aygıtlarda da kamera bulunuyor. Yani manzara canlı olarak aktarılabiliyor.

Şarjı biterse ne olacak?

Diyelim ki fark etmediniz ve drone havadayken şarj bitti. İşte o vakit işiniz güç. GPS özelliği olmayan bir aygıt aldıysanız drone’un nereye düştüğünü bulmak sıkıntı. MediaMarkt’ta satılan tüm aygıtlarda GPS özelliği mevcut. GPS özelliği olmayan bir aygıt satın aldıysanız daima gözünüz ekrandaki şarj göstergesinde olsun. Üst düzey aygıtlarda Home Point özelliği sayesinde aygıtınızı şarjı azalmaya başladığında geri çağırabilirsiniz. Ama kendisi direkt geri gelmez, çağırmanız koşul.

299 liradan başlıyor

Drone’lar özelliklerine ve yanındaki ekipmanlara nazaran fiyatlandırılıyorç MediaMarkt mağazalarında başlangıç düzeyindeki drone’lar 299 liradan başlıyor. Fiyatlar aygıtın yetkinliğine ve kullanım maksadına nazaran 21 bin 199 liraya kadar çıkıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir