güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 6 min 6 ay

Endüstriyel haberleşmenin geleceği olarak gösterilen Vakit Hassas Ağ (TSN) teknolojisi, işletmeler için yüksek kalite, verimlilik ve düşük maliyet avantajı sağlıyor. Endüstriyel haberleşme alanında faaliyet gösteren Japonya merkezli bir kuruluş olan CLPA (CC-Link Partner Association) tarafından geliştirilen CC-Link IE TSN ise Vakit Hassas Ağ teknolojisinden yararlanan dünyanın birinci endüstriyel açık ağı olarak dikkat çekiyor. Otomasyon aygıtları için CC-Link IE TSN teknolojisini seçen tedarikçilerin rekabet avantajı kazanacağını ve bu eserleri kullanan fabrikaların ise geleceğe hazır olacağını söyleyen CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, tüketicilerin yeni ve değişen talepleri karşısında hazırlıklı olmak gerektiğini vurguladı.

Sanayi 4.0 ile fabrikalarda esnekliğin ve şeffaflığın artırılması amaçlanıyor. Bu özelliklere sahip bir sistemi uygulayan işletmeler; proseslerinden katma paha sağlayacak bilgiyi ortaya çıkarırken tıpkı vakitte daha yüksek kalite, verimlilik ve daha düşük maliyetlere ulaşabiliyorlar. Tüm bu yararları sağlayan teknolojiye ise Vakit Hassas Ağ (TSN) ismi veriliyor. Merkezi Japonya’da bulunan ve endüstriyel bağlantı ve denetim ağı CC-Link’in dünya genelinde yaygınlaşması için faaliyet gösteren CLPA (CC-Link Partner Association) tarafından geliştirilen CC-Link IE TSN de Vakit Hassas Ağ teknolojisinden yararlanan dünyanın birinci endüstriyel açık ağı olarak öne çıkıyor.

Yeni ve değişen taleplere adaptasyon koşul

Geleceğin ilişki dallarının üretim sistemlerinde kesintisiz bir data akımı oluşturacağını söyleyen CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel,TSN’nin esneklik ve şeffaflığı nasıl desteklediğine ve işletmelerin uygulayabileceği tahlillere ait şu açıklamalarda bulundu: “Verilerden elde edilen katma kıymete sahip bilgiler üretim süreçlerinin optimizasyonunda kilit rol oynuyor. Ayrıyeten tüketicilerin yeni yahut değişen talepleri karşında üretim süreçlerinin adaptasyonunu da artırıyor. Bilgiye dayalı üretimin temelini şeffaflık oluşturuyor. Ağın işletmedeki birden fazla kaynaktan yüksek hacimli dataları aktarabilmesi, zaman-kritik trafiğinin muteber ve öngörülebilir bir formda paylaşılarak operasyonel performans ve verimliliği sağlaması gerekiyor. Sonuç olarak bu kabiliyetlerin uygulanabilmesi, endüstriyel ağların bunları sağlamak için hazır olup olmadığına bağlı. Bunun için en umut verici teknoloji ise endüstriyel ethernetin bir uzantısı olarak yanlışsız vakit senkronizasyonu ve trafik programlaması sayesinde deterministik bağlantısı destekleyen TSN olarak karşımıza çıkıyor.”

Kolay ve ekonomik idare ağı

TSN’nin muhtaçlık duyulan şeffaflık seviyelerinin sağlanması için gerekli olan yakınsaklığı sunduğunu tabir eden Bizel; “Halihazırda mevcut endüstriyel ethernet protokollerinin sağladığı I/O durumları, güvenlik ve hareket denetimi üzere makine denetim bilgilerinin gerçek vakitte birebir ağı paylaşma kabiliyetlerine ilaveten neredeyse her türlü ethernet trafiğinin eklenebileceği bir geleceğe gerçek ilerliyoruz. Yararları ise imalat proseslerine eşsiz bir seviyede şeffaflık sağlayan, idaresi daha kolay ve daha ekonomik ağlar olması. Yakınsaklık üretim kısmında ağları yalınlaştırma fırsatı sunarken, üretim kısmını işletmenin öteki kısımlarıyla daha sıkı birleştirerek operasyonel teknoloji (OT) ile bilgi teknolojisi (IT) dünyası ortasında daha geniş bir entegrasyon sağlıyor’’ dedi.

Geleceğin endüstriyel haberleşmesi CC-Link IE TSN’den geçiyor

Kuralları tekrar tanımlayan açık otomasyon ağ teknolojileriyle kesime öncülük eden CLPA’nın kanıtlanmış bir muvaffakiyet geçmişine sahip olduğunu söyleyen Bizel, “2018 sonlarına yanlışsız kullanıma sunulan CC-Link IE TSN sayesinde otomasyon imalatçılarına TSN temelli eserlerini süratli bir halde geliştirmeleri konusunda yardımcı oluyoruz. Öteki taraftan fabrikalara teknolojinin üretimlerini güzelleştirecek biçimde uygulanması konusunda da takviye sunuyoruz. Gigabit bant genişliğini TSN işlevleriyle birleştiren birinci açık endüstriyel ethernet ağı CC-Link IE TSN, günümüzün gereksinimlerini desteklerken tıpkı vakitte geleceğin endüstriyel haberleşmesine bir geçiş yolu sağlamak için tasarlandı. Otomasyon aygıtları için CC-Link IE TSN teknolojisini seçen tedarikçiler, TSN tabanlı eserler sunan birinci tedarikçiler olarak eşsiz bir rekabet avantajı elde ediyor. Misal bir halde bu eserleri kullanan fabrikalar ise mevcut operasyonlarını geliştirirken geleceğe hazır olma fırsatına kavuşuyor” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir